Evropský fotbalový týden 2018

Po celé Evropě se konal Evropský fotbalový týde

Ve spolupráci Speciálních olympiád, UEFA, národních fotbalových asociací, fotbalových klubů I celých fotbalových lig se uskutečnilo mnoho akcí na podporu aktivního pohybu a rozvoje kopané pro děti, mládež a dospělé osoby s mentálním handicapem. Náš sportovní klub nezůstal pozadu a připravil hned několik akcí. 

“Evropský fotbalový týden v České republice se opravdu velmi vydařil! Prostřednictvím sportu se podařilo propojit děti s mentálním postižení s jejich zdravými vrstevníky. Věříme, že to byla  zkušenost obohacující obě strany,” uvedl ředitel sportu fotbal ČHSO a hlavní koordinátor celé akce David Bělůnek.

25. 5. Turnaj žáků, Otrokovice

V prostorách Základní školy na ulici Komenského v Otrokovicích se konal fotbalový turnaj, který byl zaměřený na žákovská družstva. Tento turnaj se do Evropského fotbalového týdne zapojil už podruhé a jeho realizace je výsledkem společného projektu “Připoj se”, který má za cíl podporovat fotbalové aktivity dětí. Turnaj byl určen žákům základních škol a žákům se speciálními vzdělávacími potřebami ze Zlínského kraje. Všechna utkání se hrála s velkým zápalem a zaujetím. Příjemným překvapením letošního turnaje byl pro všechny omlazený celek z Uherského Hradiště, který prošel turnajem bez porážky a skončil po zásluze na první příčce.

 

27. – 28. 5. Speciální prolínání na Zlín Film festivalu

 

Již potřetí se konala ve Zlíně akce s názvem Speciální prolínání, jejímž cílem je propojování světa sportovců s postižením s návštěvníky nejstaršího filmového festivalu pro děti mládež na světě – Zlín Film Festivalu.  Akci pořádají Speciální olympiády společně se svou patronkou Martinou Dlabajovou, poslankyní Evropského parlamentu.  K milému setkání došlo při slavnostním zahájení akce, kdy nás přišla podpořit i naše emeritní patronka a bývalá první dáma Lívia Klausová. Slavnostní zahájení mělo velkolepé obsazení, obě patronky, prezident festivalu Čestmír Vančura, čestný předseda Speciálních olympiád Vlastimil Harapes,  ředitel programu ČT:D Petr Koliha, herečka Dana Morávková, představitelé místních orgánů samosprávy a delegace Českého hnutí speciálních olympiád.

„Návštěvníci Speciálního prolínání a hlavně děti berou možnost zasportovat si společně s handicapovanými velmi přirozeně. Navzájem se učíme vnímat odlišnosti a respektovat jeden druhého prostřednictvím sportovních aktivit a her. Jako patronka hnutí se snažím nejen fandit při sportovních akcích, podporovat hnutí a šířit jeho myšlenku, ale také sportovce s handicapem lépe chápat. Bez osobní zkušenosti to nejde,“ uvedla Martina Dlabajová.

Na jednotlivých stanovištích bylo možné vyzkoušet různé druhy sportů a doplňkových sportovních aktivit. Prostřednictvím speciálních pomůcek se mohli zájemci vcítit do kůže sportovce s handicapem.

Video z těchto akce zde: https://www.youtube.com/watch?v=UgCvZAOxC-E

Fotogalerie k aktualitě