XI. ročník turnaje je minulostí

Do bojů se zapojilo celkem čtrnáct týmů z Maďarska, Slovenska a České republiky

11. ročník turnaje Zlínský pohár 2017 se uskutečnil ve dnech 20. -22. října ve Zlíně. Do bojů se zapojilo celkem čtrnáct týmů z Maďarska, Slovenska a České republiky. Tradiční podzimní sportovní klání letos doplnila i řada doprovodných programů. Letošní ročník turnaje měl hned trojici patronů, a to patronku Českého hnutí Speciálních olympiád Martinu Dlabajovou, náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse a čestného předsedu Českého hnutí speciálních olympiád Vlastimila Harapese.           

„Máme upřímnou radost, že se nám náš turnaj daří rozvíjet nejen jako fotbalovou akci, ale jako sportovní slavnost. Intenzivně pracujeme na rozvoji naší práce s dětmi a mládeží, v každém ročníku jsme svědky mnoha emotivních okamžiků. Těší nás rostoucí kvalita i počet týmů se zájmem o start na našem turnaji a velmi nás těší také rozvíjející se spolupráce s Fotbalovou asociací České republiky a Krajským fotbalovým svazem ve Zlíně,“ uvedl ředitel turnaje David Bělůnek.

Páteční dopoledne 20.října bylo věnováno aktivitám pro děti a učitele ze škol, které se věnují dětem s mentálním postižením. Pro děti byla připravena fotbalová a sportovní školička, která měla za cíl podpořit jejich kladný vztah k pohybu a sportu. Jejich učitelů a trenérů týmů Speciálních olympiád se týkala souběžná vzdělávací akce, kdy profesionální trenéři z řad FAČR Petr Zapletal a Michal Blažej předvedli ukázkový trénink pro mládež, jehož náplní bylo ukázat moderní trendy ve vedení tréninků a dát nový impulz pro rozvoj tělesné výchovy a tréninkových jednotek.

Po inspirativním pátečním dopoledni se už naplno rozjel kolotoč turnaje, který se zastavil až v neděli odpoledne.  Nejprve však sportovní komise rozdělila týmy do třech výkonnostních skupin dle pravidel Speciálních olympiád. K rozdělení do skupin bylo využito porovnávacích utkání v délce 8 min. Cílem, bylo dosažení adekvátního zařazení pro dosažení skupin, které budou složeny z týmů s podobným herním a výkonnostním projevem.

Pátek zakončil Slavnostní zahajovací ceremoniál, kterého zúčastnila celá řada osobností ze světa politiky, sportu, zástupců donátorů i podporovatelů aktivit Speciálních olympiád.  I zde byla k vidění jedna letošní novinka, zahájení bylo zároveň i startem pro národní turnaj v bowlingu Speciálních olympiád, který hostil také Zlín.

,,Zlínský pohár každým rokem přináší něco nového, více týmů, hráčů i doprovodných aktivit a my jsme rádi, že se můžeme na takto skvělé akci podílet. V tomto roce jsme se zapojili i do vzdělávání trenérů a učitelů, kteří se starají o hráče s mentálním postižením a věříme, že i díky naší spolupráci se bude dařit přivádět ke sportu více hendikepovaných dětí a hlavně, že je sportování bude bavit,“ dodal k akci Michal Blažej z Grassroots oddělení FAČR.

Vyrovnanost týmů, znatelný sportovní posun a napjatá atmosféra, to všechno doprovázelo celkem 41 zápasů ve třech skupinách. A jaké bylo konečné pořadí?

Modrá skupina

1) Diosjeno (Maďarsko)
2) Zlín (Česká republika)
3) Dunakeszi (Maďarsko)
4) Povážská Bystrica (Slovensko)
5) Černovice (Česká republika)

Červená skupina

1) Balmazujvaros (Maďarsko)
2) Okoč (Slovensko)
3) Trenčín (Slovensko)
4) Ostrava (Česká republika)
5) Háj u Duchcova (Česká republika)

Žlutá skupina:

1) Kopřivnice (Česká republika)
2) Bystré (Česká republika)
3) Havířov (Česká republika)
4) Tloskov (Česká republika)

Držitelé speciálních ocenění:

Cena Martiny Dlabajové – Fair Play tým: SK Tloskov
Cena Martina Kulicha – Nejlepší střelec turnaje: Jan Širanec (Kopřivnice)
Cena Miroslava Frdlíka, s podporou společnosti Lapp Kabel – nejlepší partner turnaje: Štěpánka Hůrková (Tloskov)
Cena města Fryšták – Nejlepší brankář turnaj: Miroslav Galia (Zlín)
Cena společnosti Taš Stappa – Sympaťák turnaje: Ladislav Šůstek (Havířov)
Cena Ondřeje Andryse – Nejlepší trenér turnaje: trenérský tým SK Zlín Zdeněk Jokl, Jana Tkadlecová, Lukáš Lisal, Lukáš Svobodník

 

Kompletní fotogalerii k turnaji naleznete zde: http://zlinskypohar2017.rajce.idnes.cz/

 

Film o XI. ročníku turnaje naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=my2BM5-uzjM

Článek o nás na www.fotbal.cz zde: https://mujfotbal.fotbal.cz/11-rocnik-zlinskeho-poharu-ve-sjednocenem-fotbale-prekonaval-rekordy-bavil-i-vzdelaval/a6624

Repotáž v pořadu Dobré ráno s Českou televizí naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/217411010101020/obsah/575993-turnaj-ve-sjednocene-kopane

Reportáž v pořadu Sport v regiónech (ČT Sport) naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/317297370030047-turnaj-ve-sjednocene-kopane-zlin