Tisková zpráva

Informace pro novináře - Zlínský pohár 2017

Ve dnech 20. - 22. října se ve Zlíně uskuteční XI. ročník mezinárodního turnaje ve sjednocené kopané – Zlínský pohár 2017. Turnaj se koná v rámci hnutí Speciálních olympiád, které podporuje pravidelné sportovní aktivity osob s mentálním postižením. Principem sjednocené kopané je společná hra postižených sportovců a jejich zdravých partnerů. Zlínský pohár je největší akcí svého druhu ve střední Evropě.

V pátek 20. října večer od 20 hodin se uskuteční zahajovací ceremonial za účasti všech 200 sportovců, jejich trenérů, partnerů a sponzorů. Třídenní zápolení se bude konat ve Sportovní hale Zelené ve Zlíně. O Zlínský pohár bude bojovat rekordní počet 14 týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny v neděli 22. října ve 14.30 hodin v hale Zelené.

 “Rád bych pozval všechny k osobní účasti a podpoře sjednocené kopané. Naši sportovci dosahují úctyhodných výsledků navzdory svému handicapu a věřím, že jejich výkony vás mohou překvapit a třeba I inspirovat,” uvedl David Bělůnek, ředitel turnaje Zlínský pohár 2017. „Tým společně trénuje, prožívá úspěch i neúspěch. Entuziasmus a chuť bojovat vlastním limitům navzdory, to jsou hodnoty, které nás navzájem obohacují,“ dodal. Europoslankyně Martina Dlabajová je patronkou Českého hnutí SO od roku 2016 a Zlínský pohár podporuje již čtvrtým rokem. „Vyzdvihla bych práci lidí, kteří ve svém volném čase sportují s mentálně postiženými hráči jako jejich partneři a pomáhají jim na hřišti i v životě. Jejich obětavého přístupu si velmi vážím,“ zdůraznila Dlabajová.

Součástí víkendového programu ve Zlíně bude i Národní turnaj Speciálních olympiád v bowlingu.  Bude se hrát v sobotu 21. října Bowling centru Makalu ve Zlíně a motivace uspět je veliká. Sportovci budou bojovat o postupová místa na Světové letní hry Speciálních olympiád v Abu Dhabí 2019.

Program Speciálních olympiád založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová – Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho, a uvedla tak v život myšlenku sportování jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. Celosvětové hnutí sdružuje 170 národních olympijských výborů a takřka 55 miliónů členů. Je uznáno Mezinárodním olympijským výborem a je tak oprávněno používat termín olympiáda. V tuzemsku působí od 90. Let České hnutí speciálních olympiád (ČHSO), které je oficiálním akreditovaným národním programem Speciál olympics.

 

Kontakt pro novináře: David Bělůnek, 777 338 813

Webové stránky: www.zlinskypohar.cz www.specialolympics.cz