Fantastický úspěch v San Marinu

Pět členů našeho klubu se podílelo na vítězství na kvalitně obsazeném turnaji v San Marinu

Ve dnech 15. – 17. září se v  San Marinu konal výborně obsazený turnaj ve sjednocené kopané. Do turnaje se zapojilo celkem patnáct týmů z celé Evropy. Své zastoupení měla Itálie, Dánsko, Velká Británie, Lichtenštějnsko, domácí tým San Marina a zúčastnilo se také družstvo Speciálních olympiád České republiky. V týmu České republiky byl významně zastoupen i náš sportovní klub. Čtyři sportovci - Jaroslav Hlavica, Patrik Hlavica, Miroslav Galia a Michal Horvát a také dva partneři - Zdenek Jokl a Lukáš Svobodník. Národní tým vedl David Bělůnek. 

Sjednocená kopaná je sportem, který spojuje osoby s mentálním postižením a ty bez něj do jednoho týmu. Pomáhá tak překonávat bariery a otevírá sportovcům s mentálním postižením možnost uplatnění prostřednictvím sportu. Celosvětově ho zaštiťuje hnutí Special olympics.

„Tým společné trénuje, prožívá úspěch i neúspěch. Entuziasmus a chuť bojovat - postižení navzdory – to jsou hodnoty, které obohacují všechny navzájem i okolní svět. Fotbal na hřišti Speciálních olympiád tak může být vzorem pro všechny sportovce, nejen ty s postižením“ řekl ředitel sportu kopaná Českého hnutí speciálních olympiád David Bělůnek.

České hnutí speciálních olympiád je programem podporovaným Fotbalovou asociací České republiky. Od roku 2015 pravidelně podporuje aktivity  pro rozvoj kopané dětí, mládeže a dospělých osob s mentálním postižením.

Výsledky základní skupiny:

Česká republika vs. Fuorigioco Bologna (ITA) 1:1

Česká republika vs. Odense (DK) 4:1

Česká republika vs. San Marino (SM) 6:1

Česká republika vs. Turín (ITA) 4:0

Semifinále:

Česká republika vs. Lichtenštějnsko 3:0

Finále

Česká republika vs. Veneto (ITA) 2:0

Speciální Olympiády

     Program Speciálních olympiád založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová – Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho a uvedla tak v život myšlenku sportování, jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. V ČR začalo hnutí působit v 90. letech. Celosvětové hnutí je uznáno Mezinárodním olympijským výborem, a je tak oprávněno používat termín olympiáda. V tuzemsku působí České hnutí speciálních olympiád (ČHSO), které je oficiálním akreditovaným národním programem Speciál olympics. www.specialolympics.cz

 

 

 

 

Fotogalerie k aktualitě