Evropský fotbalový týden 2017

Náš klub se stal hlavním organizátorem Evropského fotbalového týdne v České republice

Po celé Evropě se uskutečnil Evropský fotbalový týden. Ve spolupráci Speciálních olympiád, UEFA, národních fotbalových asociací, fotbalových klubů I celých fotbalových lig se konalo mnoho akcí na podporu aktivního pohybu a rozvoje kopané pro děti, mládež a dospělé osoby s mentálním handicapem - v rámci hnutí Special olympics. Fotbal je nejoblíbenější ze 33 sportů nabízených v rámci Speciálních olympiád. Má registrováno 137 700 sportovců a 7 400 trenérů v 58 zemích.

“Evropský fotbalový týden v České republice byl opravdu rekordní !!! Během týdne se ve třech městech připojilo vice, než 1400 dětí. Prostřednictvím sportu se podařilo propojit svět dětí s mentálním postižení a bez něj. Věříme, že to bylo obohacující pro obě strany” uvedl ředitel sportu kopaná a hlavní koordinátor celé akce David Bělůnek

30.5. Otrokovice - "Můj první gól, Připoj se!!!, Zdravý atlet / Zdravé společenství"

V prostorách Základní školy na ulici Komenského v Otrokovicích se uskutečnilo sportovní dopoledne, kde se v rámci Evropského fotbalového týdne spojilo sílu hned několik projektů. “ Můj první gól a Připoj se!!!” uspořádal fotbalový festival pro všechny žáky a fotbalový turnaj žákovských družstev. V rámci prokjetu Zdravý atlet / Zdravé společenství -  se konala další akce na podporu zdravého životního stylu.

,,Fotbalová asociace velmi intenzivně podporuje sociální projekty, mezi které patří i akce hnutí Speciálních olympiád, kteří dávají hendikepovaným sportovcům možnost hrát fotbal. Můžu říct, že po roce je na této akci opět vidět velký progress a je to další důkaz, že lidé z tohoto hnutí dělají velmi dobrou práci, která má výsledky a především smysl. I proto určitě budeme podobné akce podporovat i nadále, ta dětská radost a viditelné obrovské zážitky těchto dětí za to určitě stojí,” řekl k otrokovické akci Michal Blažej, Grassroots manažer FAČR.

31.5. – 1.6. Zlín – “Speciální prolínání”

„Slovo prolínání v názvu akce popisuje naši snahu o propojení světa zdravých dětí a jejich rodičů se světem mentálně postižených sportovců,“ uvedla europoslankyně Martina Dlabajová, která je patronkou hnutí a zároveň měla záštitu nad letošním ročníkem Zlín Film Festivalu. Proslulý filmový festival je podle Dlabajové skvělou příležitostí zapojit do „prolínání“ rodiny s dětmi, u nichž výchova k toleranci začíná.

„Mám radost, že opět mohu svou osobní účastí podpořit aktivity Speciálních olympiád.  Lidé s mentálním postižením nastavují většinové společnosti zrcadlo, v jehož odrazu vidíme, jaký byl měl být svět bez přetvářky a závisti,“ uvedl čestný předseda Českého hnutí speciálních olympiád Vlastimil Harapes, který akci společně s patronkou hnutí Martinou Dlabajovou a prezidentem Zlín Film Festivalu Čestmírem Vančurou akci oficiálně zahájil.

„Cílem celosvětového hnutí Speciálních olympiád je umožnit lidem s mentálním postižením pravidelně sportovat a soutěžit bez ohledu na absolutní výkonnost. Silná členská základna je právě tady ve Zlíně, proto máme radost, že se můžeme prezentovat na tak významné akci jako je Zlín Film Festival,“ dodala ředitelka Českého hnutí SO Martina Středová.

 

2.6. Praha - "Pojďte s MetLifem za fotbalem" 

Závěr aktivit Evropského fotbalového týdne se ukutečnil v Praze a to ve spolupráci s celoevropským patronem této aktivity – společností MetLife. Dopoledne bylo ve znamení společných sportovních aktivit – fotbalové školičky, vzájemného fotbalového utkání a vůbec sportování všeho druhu.  Odpoledne poté následoval společný oběd a přivítání na stadiónu SK Slavie Praha. Prohlídka stadiónu, možnost vyfocení s pohárem pro mistry ligy a nakonec Isetkání s hráčem a posilou týmu Pavlem Jugasem – to byla pověstná třešnička na dortu celé akce.

“Na akci Speciálních olympiád jsem poprvé a u všech sportovců je vidět neuvěřitelné nadšení a touha sportovat, zahrát si fotbal. Je skvělé vidět, že sport může smazávat rozdíly a handicapy a nezáleží na tom, jestli jsou tělesné, sociální nebo mentální, právě v tom je obrovský přínos sportu pro všechny,” zhodnotila akci manažerka sociálních projektů FAČR Michaela Veselá.

"MetLife spolupracuje s organizací Special Olympics napříč Evropou a díky tomuto partnerství jsme se již podruhé mohli stát aktivní součástí sportovního dne pro děti z Českého hnutí Speciálních olympiád v Praze.  Stejně jako v loňském roce jsme byli z celé akce a spolupráce s dětmi nadšení a moc jsme si ji s kolegy užili. Všem malým sportovcům ze Speciálních olympiád přejeme, aby je nadšení pro sport a pohyb obecně neopouštělo a těšíme se, že si podobnou akci v budoucnu zopakujeme," říká Tereza Kůželová, tisková mluvčí pojišťovny MetLife.

Speciální Olympiády

     Program Speciálních olympiád založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová – Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho a uvedla tak v život myšlenku sportování, jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. V ČR začalo hnutí působit v 90. letech. Celosvětové hnutí je uznáno Mezinárodním olympijským výborem, a je tak oprávněno používat termín olympiáda. V tuzemsku působí České hnutí speciálních olympiád (ČHSO), které je oficiálním akreditovaným národním programem Speciál olympics. www.specialolympics.cz

Film z celého týdne naleznete zde: 

https://www.youtube.com/watch?v=W85iZFBFQ_c