Zlín se stane olympijským městem

Tisková zpráva - Jubilejní X. ročník turnaje Zlínský pohár a jeho doprovodné programy Běh s olympijským ohněm, fotbal v podání zdravých i handicapovaných sportovců nebo malování obrazu pro výstavu v OSN. To všechno čeká Zlín od 20. do 23.října 2016

Zlín se stane olympijským městem

ZLÍN – Běh s olympijským ohněm, fotbal v podání zdravých i handicapovaných sportovců nebo malování obrazu pro výstavu v OSN. To všechno čeká Zlín od 20. do 23.října 2016, kdy se ve zdejší hale Zelené uskuteční X. ročník mezinárodního turnaje ve sjednocené kopané – Zlínský pohár 2016. Turnaj se koná v rámci hnutí Speciálních olympiád, celosvětové organizace sdružující 170 národních olympijských výborů a takřka 5 miliónu členů. Jejím cílem je podpora sportování dětí, mládeže a dospělých osob s mentálním postižením.

“Letos slavíme deset let od založení našeho turnaje.  Zvu všechny k divácké účasti a podpoře! Naši sportovci jsou lidé, kteří dosahují úctyhodných výsledků I navzdory svému handicapu. Věřím, že jejich výkony vás překvapí a třeba i inspirují,” uvedl David Bělůnek, ředitel turnaje Zlínský pohár 2016. Kromě samotného turnaje organizátoři připravili I řadu zajímavých doprovodných akcí.

Na úvod turnaje, v pátek 21. října, Zlínem proběhne štafeta s olympijskou pochodní. Trasa povede od sportovního komplexu Zelené až na náměstí Míru. Ponesou ji sportovci Speciálních olympiád ČR v doprovodu člena světové organizace Stážců pochodně Petra Matlacha. Tato pochodeň byla loni nesena v rámci Světových her v Los Angeles napříč USA. Start běhu je plánován na 10,15 hodin, kdy pochodeň společně zapálí čestný prezident Speciálních olympiád ČR Vlastimil Harapes a patronka hnutí, poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová. Na náměstí Míru dorazí štafeta v 11,00 hodin a čekat ji budou i všichni účastníci turnaje. Veřejnost je srdečně zvána!

V pátek 21. října večer se ve Sportovní hale Zelené uskuteční od 20 hodin zahajovací ceremonial. Do bojů třídenního turnaje se zapojí celkem 14 týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska. V každém týmu spolu nastupují sportovci s mentálním postižením a jejich zdraví partneři. Jedná se o největší akci svého druhu ve střední Evropě. Výsledky turnaje budou slavnostně vyhlášeny v neděli 23 října ve 14.40 hodin ve sportovní hale Zelené.

Poprvé bude součástí úvodního programu  dokončení společného obrazu mentálně postiženého sportovce, výtvarníka a politika v rámci projektu Painting Inclusion. Obraz ve Zlíně dokončí patronka hnutí Martina Dlabajová a společné dílo pak poputuje na výstavu do sídla  OSN v New Yorku. “Speciální olympiády mne osobně velmi obohacují a otevírají mi nové obzory. Malování je další výzvou, jak mohu toto hnutí podpořit,” komentovala své zapojení do projektu na podporu Zimních speciálních olympiád v Rakousku 2017 zlínská eruoposlankyně M. Dlabajová.

Součástí program je letos poprvé mezinárodní Konference o spolupráci ve středoevropském regionu. V Baťově vile budou ve čtvrtek 20. října rokovat zástupci Speciálních olympiád a fotbalových asociací ze Slovenska, České republiky, Maďarska a zástupci evropského řídícího výboru Speciálních olympiád. Tématem budou sociální programy v jednotlivých fotbalových asociacích, vzájemná spolupráce fotbalových asociací a Speciálních olympiád. Ve sportovní hale bude zase  v rámci programu Zdravý atlet skupina studentů z různých států měřit fyzické dovednosti sportovců, provádět prevenci a shromažďovat data pro celosvětový průzkum. Garantem je Masarykova Univerzita v Brně.

Kontakty pro tisk: David Bělůnek 777 338 813

 

 

 

 

Kontakt pro novináře: David Bělůnek, 777 338 813