Speciální prolínání

Náš sportovní klub se ujal role hlavního pořadatele prezentační akce na FILMFESTU ve Zlíně. A jak to ve Zlíně vlastně vypadalo ? Více v článku a fotogalerii.

České hnutí speciálních olympiád dostalo mimořádnou příležitost představit se veřejnosti na FilmFestu - mezinárodním festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Proč právě tam?  Využilo pozvánku patronky a europoslankyně pí. Martiny Dlabajové a prezidenta Filmového festivalu pro děti p. Čestmíra Vančury. Hlavní organizace se ujal náš tým Sjednocená kopaná Zlín ve spolupráci s SK Berani Naděje Zlín. Akci podpořilo i několik dárců a firem - zejména společnost FilmFest (pořadatel festivalu), dále patronka Martina Dlabajová, UniCreditBank a.s., společnosti Vitar a Taš-stappa a Purlive. Dobrovolnicky se zapojilo na dvě desítky studentek a studentů z Gymnázia a Jazykové školy ve Zlíně a Gymnázia Lesní ve Zlíně.

Celá akce se konala na exluzivním místě v hlavním festivalovém prostoru u zámku. Každý mohl vyzkoušet fotbalovou miniškoličku, své schopnosti ve stolním tenise, šipkách, absolvovat projekt ZAS - Zdravé společenství (Projekt Zdravý atlet). Ve stanu byla dále umístěna i výstava o Speciálních olympiádách - včetně různých sportovních artefaktů. 

Vše bylo zahájeno v úterý 31.května společným vypuštěním balónků se vzkazem - "It is nice to be special." Tyto balonky společně vypustila právě patronka našeho hnutí paní Martina Dlabajová a čestný předseda pan Vlastimil Harapes. Během dvou dnů se do všech aktivit zapojilo takřka 1000 dětí a nám se takto dostalo příležitosti představit jim myšlenky sportu osob s mentálním postižením. Pro mnohé bylo překvapením jakých výkonů ohou dosahovat právě naši sportovci. 

Úterý bylo zakončeno Duhovým večer, kde se prezentovalo několik vybraných organizací spolupracujících s festivalem. Ve společnosti Unicefu a Kapky naděje bylo představeno i naše hnutí. 

Zlín je tradiční baštou našeho hnutí silnou zejména v kopané a stolním tenise. Doufáme, že se nám podařilo přispět k šíření myšlenky a poslání našeho hnutí. Prezident filmového festivalu pan Čestmír Vančura v doprovodu naší patronky osobně vyzkoušel všechny části našeho programu - a to s nadšením. Věříme, že je to jen začátek naší další spolupráce.

 

Zapsal: David Bělůnek 

Fotogalerie k aktualitě