Evropský fotbalový týden 2016

Náš sportovní klub se zúčastnil akce v rámci Evropského fotbalového týdne v Praze a setkal se i s fotbalovým reprezentantem Václavem Pilařem.

Náš sportovní klub se zúčastnil akce v rámci Evropského fotbalového týdne v Praze. Naše účastn nebyla jen pasivní, ale také se celá akce konala v naší pořadatelské režii. Děkujem všem členům klubu za aktivní účast a pracovní nasazení i v hlavním městě. :D

David Bělůnek, předseda

Zde oficiální tisková zpráva k akci: 

Praha 30. 5. 2016

Sportovci Speciálních olympiád se sešli s Václavem Pilařem

Od 21. do 29. května se po celé Evropě konala významná sportovní akce Evropský fotbalový týden. Ten je organizován ve spolupráci UEFA a hnutí Special Olympics a jejím cílem je podpora činnosti Speciálních olympiád, tedy sportovců s různými stupni mentálního postižení.

Hlavním záměrem je poskytovat příležitost celoročního sportovního tréninku a sportovních soutěží v různých sportech olympijského typu pro lidi s mentálním postižením ve věku osmi let a výše. Dávat jim soustavnou příležitost rozvíjet tělesnou zdatnost, osvědčovat odvahu a odhodlání, prožívat radost, sdílet a rozvíjet dovednosti a přátelství se svými rodinami, ostatními sportovci a celou společností.

Celý program Speciálních olympiád má tedy vedle vlastní sportovní hodnoty velký význam sociální, kdy sportovci vstupují do uznávaných a oceňovaných rolí závodníků, v neposlední řadě pak přispívá i k obohacení citového života mentálně postižených sportovců a jejich rodičů, kteří mnohdy poprvé v životě mohou se svým dítětem prožít pocit úspěchu a radosti.

Největší akce uskutečněná v rámci tohoto týdne se konala v Praze dne 26. května. Byla slavnostně zahájena na stadiónu klubu Čechie Smíchov. Po krátkém uvítacím ceremoniálu následovalo rozehřátí společným během a rozcvičkou. Dále následovala malá školička fotbalových dovedností zaměřených na práci s míčem, koordinaci pohybu, střelbu a ostatní nutnou výbavu kvalitního fotbalisty.

Když byla fotbalová školička ukončena, navázal na ni zápas výběru podporovatelů Speciálních olympiád složeného ze zaměstnanců pojišťovny  MetLife, která byla partnerem celé akce a činovníků klubu Čechie Smíchov proti výběru hráčů Speciálních olympiád. Hrál se velmi napínavý zápas pod vedením rozhodčího v osobě Grassroots manažera FAČR Michal Blažeje, který nakonec dospěl až k penaltám, ve kterých byli nakonec úspěšnější tým Speciálních olympiád, a to i díky drobné „pomoci“ nestranného rozhodčího J

Odpoledne proběhla druhá část programu přímo v novém sídle Fotbalové asociace ČR. Zde účastníky přivítalo několik vzácných hostů v čele s reprezentantem Václavem Pilařem, generálním sekretářem Rudolfem Řepkou, vedoucím úseku neprofesionálního fotbalu Otakarem Mestkem a Grassroots manažerem Michalem Blažejem. Proběhla velmi zajímavá improvizovaná tisková konference plná otázek od sportovců i činovníků Speciálních olympiád. Na závěr programu následovalo společné fotografování a prohlídka Síně slávy českého fotbalu, která je vybudována přímo v sídle FAČR.  

,,Dnešní den se musel všem zúčastněným líbit. Po sportovním dopoledni jsme pro sportovce i partnery Speciálních olympiád připravili překvapení v podobě setkání s hráčem FC Viktoria Plzeň a české reprezentace Václavem Pilařem. Toto setkání přineslo nejen spoustu ohromně pozitivních emocí ze strany dětí, které se často ještě s fotbalistou takového kalibru neměli šanci potkat, ale i samotný Vašek Pilař si určitě rozšířil své obzory, protože na bezprostřednost těchto dětí se dá těžko připravit a některé otázky mu možná daly trochu zabrat“, okomentoval s úsměvem průběh akce Grassroots manažer FAČR Michal Blažej. ,,Spolupráce mezi FAČR a Speciálními olympiádami se za poslední dva roky výrazně zkvalitnila a my v ní určitě hodláme nadále pokračovat, protože fotbal chceme přibližovat opravdu všem a takovéto akce za to stojí“, dodal na závěr Blažej.

 „Poděkování patří všem, kteří mají podíl na tomto krásném dni. Cílem bylo společně prožít radost z nádherného sportu a motivovat všechny k pohybu. Fotbal je sportem, který lidi spojuje bez ohledu na barvu pleti, handicap, sociální postavení a dává možnost ke společně prožité radosti,“ dodal na závěr ředitel sportu kopaná Českého hnutí Speciálních olympiád David Bělůnek.

Letos se se do podpory této myšlenky celoevropsky zapojilii zaměstnanci pojišťovny MetLlife, která se stala partnerem hnutí Special Olympics v celém regionu EMEA. „MetLife se dlouhodobě a pravidelně věnuje pomoci potřebným. V rámci těchto aktivit se snažíme podporovat takové projekty a organizace, se kterými můžeme spolupracovat aktivně, zapojit naše zaměstnance a pomáhat tak, aby to mělo reálný efekt. Spolupráce se Speciálními olympiádami toto splnila do posledního puntíku. Jsme moc rádi, že jsme se mohli aktivně účastnit fotbalového dne pro děti a těšíme se, že si podobnou akci opět zopakujeme,“ řekla Tereza Kůželová, tisková mluvčí pojišťovny MetLife.

Program Speciálních olympiád založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová–Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho a uvedla tak v život myšlenku sportování, jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. Mezinárodní program sdružuje více než čtyři milióny členů v takřka 180 členských státech a od roku 1988 je přidruženým členem Mezinárodního olympijského výboru. V České republice pak pracuje více, než 140 klubů a 2500 členů.

Čestným předsedou hnutí je pan Vlastimil Harapes a patronkou Martina Dlabajová.

V letošním roce jsou partneři Evropského fotbalového týdne Fotbalová asociace České republiky, Čechie Smíchov a pojišťovna MetLife.

Fotogalerie k aktualitě